spacer
Szlak walk nad Wartą 1939 r. - szlak biegnie
doliną rzeki Warty i łączy miejscowości
związane z walkami 10 DP...     czytaj więcej
 
Advertisement
spacer
spacer

Zapraszamy

W serwisie
Szukaj

Kontakt

Napisz do nas

Pamiętajmy...

Wspomnienia
Schrony bojowe

Wapienniki

Grabia

 
Flora
Widłak jałowcowaty - Lycopodium annotinum L. Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu

Bylina z płożącym się pędem długości do 1 m i z wzniesionymi, widlastymi gałązkami. Liście równowąskolancetowate, szydlasto zaostrzone, odstają prawie pod kątem prostym; kłosy z liśćmi zarodnionośnymi pojedyńcze, siedzące. Rośnie w wilgotnych, mszystych borach świerkowych i jodłowych. Roślina chroniona.
Zarodnikuje VII-IX.

Czytaj całość
 
Rosiczka okrągłolistna - Drosera rotundifolia L. Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu

Drobna bylina z przyziemną różyczką liściową. Blaszki liściowe okrągłe; pęd kwiatonośny 2-3-krotnie dłuższy od liści. Roślina owadożerna; wykorzystuje gotowe związki organiczne z ciał drobnych owadów, do chwytania których służą jej specjalne przystosowane włoski na liściach. Dość częsta na torfowiskach wysokich i podmokłych łąkach na niżu, rzadziej w górach, także u nas. Roślina lecznicza. W większości krajów europejskich, także w Polsce, pod ochroną. Kwitnie VII-VIII.

Czytaj całość
 
Koniczyna długokłosowa - Trifolium rubens L. Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu

Naga bylina o ulistnionych, wzniesionych łodygach wysokości 30-60 cm. Liście wąskowalcowate; przylistki duże; główki jajowatowalcowate. Gatunek światłolubny; rośnie w widnych lasach i zaroślach na pogórzu i w niższych położeniach górskich; u nas niezbyt częsta na niżu, bardzo rzadka w Karpatach. Kwitnie VII-VIII.

Czytaj całość
 
Aster gawędka - Aster amellus L. Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu

Dekoracyjna bylina wysokości 30-50 cm, o łodydze górą gałęzistej, gęsto ulistnionej, z licznymi koszyczkami. Zewnętrzne listki okrywy łopatkowate, wewnętrzne podłużnielancetowate, tępe. Rośnie w miejscach słonecznych, na skałach, w widnych lasach, zwłaszcza na wapiennych na niżu i w niższych położeniach górskich. Formy wielkokwiatowe często uprawiane w ogródkach. Kwitnie VII-VIII.

Czytaj całość
 
Dzwonek syberyjski - Campanula sibirica L. Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu

Roślina dwuletnia o łodydze wzniesionej, słabo rozgałęzionej, wysokości 0-60 cm, i przyziemnej różyczce liściowej. Liście łodygowe lancetowate, górne równowąskie, siedzące; kwiatostan wiechowaty lub groniasty; korona dzwonkowata, purpurowofioletowa, długości 17-40 mm. W Polsce częsty na niżu pd. i wsch., rzadszy na pn. Kwitnie VI-VII.

Czytaj całość
 
Dzwonek boloński - Campanula boloniensis L. Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu

Owłosiona bylina o łodygach pojedyńczych, wysokości 40-120 cm. Kwiaty na szypułkach, po 1-3 w pachwinach liści, tworzą jednostronne grono; korona szerokodzwonkowata, jasnoniebieska do fioletowej, ząbki wcięte do 1/3-1/2 jej długości; szypułki kwiatowe 2-3 - krotnie dłuższe od działek kielicha. Dość częsty, także u nas, w zaroślach, na suchych łąkach, zwłaszcza na wapieniu na niżu i w niższych położeniach górskich. Kwitnie VII-IX.

Czytaj całość
 
 

Winnica

Strońsko

Widawka

Krajobrazy

spacer
pw_rightWitryna WiejskaMasz głos - Masz wybórforumpw_left
spacer