spacer
Szlak walk nad Wartą 1939 r. - szlak biegnie
doliną rzeki Warty i łączy miejscowości
związane z walkami 10 DP...     czytaj więcej
 
Advertisement
spacer
spacer

Zapraszamy

W serwisie
Szukaj

Kontakt

Napisz do nas

Pamiętajmy...

Wspomnienia
Schrony bojowe

Wapienniki

Grabia

 
Wspomnienia
Czesław Grądzki - wspomnienia (fragmenty stron 42-45) Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
 
Święto ludowe w SędziejowicachUrodziłem się dnia 24 lipca 1909 roku w Pabianicach. Rodzice moi byli pochodzenia chłopskiego i początkowo mieszkali na wsi,  jednakże z powodu licznego rodzeństwa nie mogli utrzymać się z pracy na roli i musieli przenieść się do miasta w poszukiwaniu pracy i chleba. Zamieszkali w Pabianicach.

Dziadek był najpierw robotnikiem rolnym we dworze w Sędziejowicach, a następnie przeniósł się na wydzierżawione od dworu dziesięciomorgowe gospodarstwo. Za wydzierżawioną ziemię musiał wraz z babką odrabiać dniówki we dworze. Pracował więc jednocześnie we dworze i w swoim gospodarstwie, utrzymując rodzinę liczącą sześcioro dzieci.
Czytaj całość
 
Czesław Grądzki - wspomnienia (fragmenty stron 46-48) Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
 
Dziadek miał buty z cholewami, przyniósł je sobie z wojska; miały, jak mówił, 15 lat i trzymał je na śmierć. Babka miała kamaszki sznurowane, które już liczyły 20 lat i zakładała ie tylko do kościoła i na wesele lub inne uroczystości.

Święto ludowe w SędziejowicachWyżywienie było skromne. Rano jadło się barszcz i ziemniaki ugotowane w łupinkach, obierane następnie ze skórki i jedzone z barszczem lub  polewką. Barszcz okraszano mlekiem. Na obiad były najczęściej kluski z żytniej mąki z mlekiem lub maślanką, a na kolację znów ziemniaki z barszczem lub kasza jęczmienna albo jagły z prosa. Rzadko była kawa i chleb z twarogiem. Herbatę z cukrem podawano tylko dla gości. Dziadek gdy chciał zjeść trochę rosołu i mięsa, to umyślnie wsadzał głowę kury między sztachety w płocie, przedtem już uduszoną, wołał babkę i mówił, że się udusiła w płocie. Wówczas babka płacząc i lamentując gotowała ją, ale tylko dla niego. W ten sposób dziadek sobie podjadał, ale nie wydawał się, kryjąc to przed babką.
Czytaj całość
 
Czesław Grądzki - wspomnienia (fragmenty stron 49-55) Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
 
Zaczęły napływać ulotki, odezwy, w których rząd tymczasowy głosił, że "wszystkie ziemie zamieszkałe przez lud polski mają być Polską Ludową". Rząd ma rozdać ziemię obszarników w ręce chłopów, która im się słusznie należy. Następowały szybkie zwroty i przemiany w życiu chłopów. Wierzono i nie wierzono tym wiadomościom. Było to wszystko tak nagłe, że trafiało do nieprzygotowanych jeszcze umysłów chłopskich. Ale rzeczywistość ukazała się tak, jak zaistniała i stała się faktem.
Czytaj całość
 
Czesław Grądzki - wspomnienia (fragmenty stron 56-63) Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
 
Nadszedł wrzesień a z nim nowy rok szkolny. Ojciec zaprowadził mnie do szkoły powszechnej, do której zostałem przyjęty i rozpocząłem naukę. Miałem wówczas 10 lat. W tym czasie warunki życia były jeszcze ciężkie. Zarobki były małe, odczuwało się brak żywności, odzieży, obuwia. Jako jedno z biedniejszych dzieci w szkole otrzymałem ubranie przysłane przez Polski Czerwony Krzyż, pochodzące z darowizny od Polaków z zagranicy. Było to ubranie bardzo sztywne, o którym mówili, że jest zrobione z konopi i części papieru. Ale już nie miało dziur jak dawniejsze. Dostałem również kamaszki z podeszwą drewnianą, które mi się bardzo przydały; chodziłem w nich przez całą zimę.
Czytaj całość
 
Czesław Grądzki - wspomnienia (fragmenty stron 64-67) Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
 
W roku 1926 ukończyłem szkołę powszechną i otrzymałem świadectwo, a wraz z nim książkę pt. "Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej". Po ukończeniu szkoły powszechnej chciałem się uczyć dalej. Miałem wówczas 17 lat. Po rozmowie z ojcem postanowiliśmy, że będę kontynuował naukę. W Pabianicach była szkoła zwana Państwowym Gimnazjum Ogólnokształcącym Typu Średniego. Czekałem aż się rozpoczną zapisy do niej. 
Czytaj całość
 
 

Sędziejowice

Pruszków

Krajobrazy

Faustynów

Strony www

spacer
pw_rightWitryna WiejskaMasz głos - Masz wybórforumpw_left
spacer